What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Teac DVTV5190F should contain:
- informations concerning technical data of Teac DVTV5190F
- name of the manufacturer and a year of construction of the Teac DVTV5190F item
- rules of operation, control and maintenance of the Teac DVTV5190F item
Page 1
TV TV + + W ARRANTY INFORMA TION INSIDE. PLEASE READ OWNER S MANUAL IMPORT ANT! www.teac.com.au 51 cm colour t elevision D VTV 5190F D VTV 5190F[...]
Page 2
Page 3
Page 4
Page 5
Page 6
Page 7
Page 8
Page 9
Page 10
Page 11
Page 12
AUTO SEARCH 152.25MHz Searching channel This TV set has three methods to set the channels, which are respectively full automatic, semi automatic and manual fine tune. - In this section, how to use the remote control to set the channel is explained. Y ou can also use the buttons on the TV set to set channel. Full automatic mode Automatic search 1 Pr[...]
Page 13
1 AUTO BG 6 Searching channel Continued Semi-automatic search Semi-automatic search 1 Press the P+/- buttons or the PROGRAMME NUMBER (0-9) to choose the desired channel (e.g. Channel 1). 3 buttons to select "SEARCH". Press the P+/- 4 Press the VOL- button to search downwards or the VOL+ button to search upwards. SEARCH 152.25MHz T o turn [...]
Page 14
5 FINE TUNE 152.25MHz Searching channel Continued Manual fine tune Manual fine tune 3 buttons to select " FINE TUNE". Press the P+/- 4 Use the Vol-/+ buttons to manually fine tune the station until the best picture and sound are obtained. 1 AUTO BG If the picture and/or sound are poor, try using the FINE TUNE feature. Do not use this feat[...]
Page 15
Page 16
Page 17
Page 18
Page 19
Page 20
Page 21
Page 22
Page 23
Page 24
Page 25
Page 26
Page 27
PROGRAM When playing discs, press "PROGRAM" to enter program mode. Starting with program number "01" highlighted, press the digit buttons to select the title and chapter number that you want. When finished move the cursor to select "ST ART" . This will start the program playback. REPEA T Press " REPEA T " and[...]
Page 28
Page 29
Kodak Picture CD A Kodak Picture CD has the size and shape of a regular CD. Y ou can order a Kodak Picture CD simply by checking the box on the photofinishing envelope when you drop off a roll of film (35 mm or Advanced Photo System (APS) color print film) at the time of processing in Kodak Express store displaying "Kodak Picture CD" sign[...]
Page 30
Page 31
Page 32
Page 33
Page 34
Page 35
Page 36
Page 37
Page 38
Specifications Specifications PAL, NTSC PLA YBACK AC 240V 50Hz BG 80W Picture tube Accessories Model Colour system Sound system Sound output power Power requirements Power consumption Dimension 2X2W 10% THD 21"colour picture tube (51cm viewable) Remote control X1 Owner's manual X1 Battery(AA) X2 504 Width x482 Depth x512 Height mm Improve[...]