Tripp Lite APSX700HF
12 pages 0.58 mb -
Welding System
Tripp Lite PowerVerter DC-to-AC Inverter/Charger APSX700HF
12 pages 0.61 mb -
Welding System
Tripp Lite 1250-3000 VA
20 pages 0.31 mb -
Tripp Lite PV500FC
3 pages 0.08 mb
A good user manual
What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Tripp Lite APSX700HF should contain:
- informations concerning technical data of Tripp Lite APSX700HF
- name of the manufacturer and a year of construction of the Tripp Lite APSX700HF item
- rules of operation, control and maintenance of the Tripp Lite APSX700HF item
Page 1
Owner’ s Man ual P ow erV er ter ® DC-to-A C In ver ter/Char ger Model: APSX700HF Input Output In vert: 12 V DC 230 V , 50 Hz AC Charge: 230 V , 50 Hz AC 12 V DC 1111 W . 35th Street, Chicago, IL 60609 USA +1 773 869 1234 • www .tripplite.com Reliable Emergency Bac kup P ower Congratulations on your purchase of the PowerV erter ® APSX700HF In[...]
Page 2
Page 3
Page 4
Page 5
Page 6
6 Battery Connection • Connect DC W iring: Though your Inverter/Charger is a high-ef ficiency converter of electricity , its rated output capacity is limited by the length and gauge of the cabling running from the battery to the unit. Use the shortest length and largest diameter cabling (maximum 2 A WG (6.544 mm)) to fit your Inverter/Charger’ [...]
Page 7
7 A C Connection T o avoid overloading your Inverter/Charger, be sure to match the power requirements of the equipment you plan to run at any one time (add the total watts) with the continuous output capacity of your Inverter/Charger (see the Specifications section). When figuring the power requirements of your equipment, do not confuse continuous [...]
Page 8
Page 9
Page 10
10 Specifications Model: APSX700HF AC Input Connection: IEC 60320 C14 AC Output Connection: IEC 60320 C13 Battery Connection: Hardwire In ver ter Continuous Output Capacity (@ 20° C) 700W/700V A P eak Output Capacity (Instantaneous) 1400W DC Input V olts (Nominal) 12 V DC DC Input V oltage Range 10-15 V DC Minimum DC Fuse Rating 125 A DC Input Cur[...]
Page 11
Page 12
12 1111 W . 35th Street, Chicago, IL 60609 USA +1 773 869 1234 • www .tripplite.com 200705102 93-2678 200705102 93-2678 APSX700HF OM.qxd 8/30/2007 12:34 PM Page 12[...]