What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Whirlpool W10100910 should contain:
- informations concerning technical data of Whirlpool W10100910
- name of the manufacturer and a year of construction of the Whirlpool W10100910 item
- rules of operation, control and maintenance of the Whirlpool W10100910 item
Page 2
Page 3
Page 4
Page 5
Page 6
Page 7
Page 8
Page 9
Page 10
10 V ent Pipe System This water heater uses a non-direct, single-pipe vent system to remove exhaust gases created by the burning of fossil fuels. Air for combustion is taken from the immediate water heater location or is ducted in from the outside (see “Combustion Air Supply and V entilation”). This water heater must be properly vented for the [...]
Page 11
Page 12
12 W ater System Piping Piping Installation Piping, fittings, and valves should be installed according to the installation drawing (Figure 13). If the indoor installation area is subject to freezing temperatures, the water piping must be protected by insulation. W ater supply pressure should not exceed 80% of the working pressure of the water heate[...]
Page 13
Page 14
14 T emperature and Pressure Relief V alve For protection against excessive pressures and temperatures, a temperature and pressure relief valve must be installed in the opening marked “T & P RELIEF V AL VE” (see Figure 15A). This valve must be design certified by a nationally recognized testing laboratory that maintains periodic inspection [...]
Page 15
Page 16
16 W ater Heater Location W ater heater location is important and can affect system performance. Please check the following: □ Installation area free of corrosive elements and flammable materials. □ Centrally located with the water piping system. Located as close to the gas piping and vent pipe system as possible. □ Located indoors and in a v[...]
Page 17
Page 18
Page 19
Page 20
Page 21
Page 22
Page 23
23 Bracket Figure 28A Combustion Chamber Tab Flame-trap Door Gasket Figure 28B Manifold Assembly Close-up Tab Bracket Slot Manifold tube Close-up inside view of the combustion chamber. Piezoelectric Igniter System The piezoelectric igniter system consists of the igniter button, electrode, and wire. The pilot is ignited by an electric spark generate[...]