What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Whirlpool W10312242A should contain:
- informations concerning technical data of Whirlpool W10312242A
- name of the manufacturer and a year of construction of the Whirlpool W10312242A item
- rules of operation, control and maintenance of the Whirlpool W10312242A item
Page 2
Page 3
3 Location Requiremen ts T o ensu r e proper ventilation for your refriger ator , allo w for ½" (1.25 cm) of space on each side and at the t op. Allow for 1" (2.54 cm) of space behind the r efrigerator . If your refrigerator has an ice maker , allow extra space at the back for the water line connections. When ins talling your refrigerato[...]
Page 4
4 W at er Sup ply Re quireme nts Gather the required tools and parts before startin g installation. Read and follow the instructions pr ovided with any tools listed here. TOOLS NEEDED: NOTE: Y our refrigerato r dealer has a kit available with a ¹⁄₄ " (6.35 mm) saddle-type s hutoff valve, a union, an d copper tubing. Before pur chasing, m [...]
Page 5
5 5. Check for leaks. Tighten an y conne ctions (in cluding connections at the valve) or nuts that leak. 6. The ice mak er is equipped with a built-in water strainer . If your water conditions requir e a second water strainer , install it in the ¹⁄₄ " (6.35 mm) water line at either tube connection. Obtain a water strainer from you r neare[...]
Page 6
Page 7
7 Door Remov al & Replacement Standard Door - Door Swing Rever sal (optional) A. Door Hinge Hole Plug A. Flat-Head Handle Screws B. Freezer Handle A. Cabinet Hinge Hole Plugs A. Door Handle Sealing Screws A. Door Stop Screw B. Door Stop 3 4 A. Door Handle Seal Screw Front 1-2 A A B A A A B A 5 6-1 7 A. Door Handle A 6-2 A. Flat-Head Handle Scre[...]
Page 16
Page 17
17 Puertas del refrig erador HERRAMIENT AS NECESARI AS: Llave de cubo de cabeza hexagonal de ⁵⁄₁ ₆ ", desto rnill ador Phillip s No. 2, destor nillador de hoja plana, llave de boca de ⁵⁄₁ ₆ ", cuchil lo plano para masilla de 2". IMPOR T ANTE: ■ T o das las ilustraciones a las qu e se hac e ref ere ncia en la s sigui[...]
Page 18
Page 19
19 Cambio del sentido de apertura de las puertas - Puerta estándar (opcional) 3 4 1-2 A A B A A A B A 5 6-1 7 A 6-2 6-3 A B C 2 Cambio del sentido de apertura de las puertas - Puerta contorneada (opcional) 1-2 5 P ara inv er tir el sentido de aper tura de una puer ta contor neada, simplemente invierta las bisagras. T ome como ref erencia las ilust[...]
Page 20
Page 21
Page 22
Page 23
Page 24
Page 25
Page 26
Page 27
Page 28
Page 29
Page 30
30 P ortes du réfrigéra teur OUTILLAGE REQUIS : clé à douille avec douille h exagonale de ⁵⁄₁₆ ", tour nevis Phillips n° 2, tou rnevis à lame plate, clé plate de ⁵⁄₁₆ ", couteau à mastic plat de 2". IMPOR T ANT : ■ T o utes les illustrations mentionnées dans les instructi ons suivantes sont incluses plu s l[...]
Page 31
Page 32
32 Porte standard - Inversion du sens d'ouverture des portes (facultatif) 3 4 1-2 A A B A A A B A 5 6-1 7 A 6-2 6-3 A B C 2 1-2 5 Vue de côté Vue avant Grille de la base Charnière supérieure Charnière inférieure Charnière centrale A B C A B A B 1 1-1 A 1-1 Démontage et réinstallation de la porte A. Couvercle de la charnière supérieu[...]
Page 33
Page 34
Page 35
Page 36
Page 37
Page 38
Page 39
Page 40
W103 12242A EN/FR PN W1031224 1A © 20 10 Wh irlpo ol Co rpor atio n. All righ ts reserved. Todos los dere chos r eserv ados. Tous d roits r éservés. ® Regist ered Tradem ark/TM Tra demark of Whirl pool, U.S.A ., Whirl pool Canada LP License e in Canada ® Marc a registr ada/TM M arca de com ercio de Whirl pool, U. S.A., us ada baj o licenc ia d[...]