What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Yamaha EMX100CD should contain:
- informations concerning technical data of Yamaha EMX100CD
- name of the manufacturer and a year of construction of the Yamaha EMX100CD item
- rules of operation, control and maintenance of the Yamaha EMX100CD item
Page 2
Page 3
Page 4
Page 5
Page 6
6 6 6 SPEAKERS CENTER/REAR VOLTAGE SELECTOR SPEAKERS FRONT AC OUTLET MAINS R L CENTER REAR REAR REAR SINGLE CENTER :8 Ω MIN./SPEAKER 6 Ω MIN./SPEAKER SEE OWNER'S MANUAL FOR CONNECTION. SEE OWNER'S MANUAL FOR CONNECTION. REAR :4 Ω MIN./SPEAKER REAR SINGLE :8 Ω MIN./SPEAKER RL L SPEAKERS CENTER/REAR SPEAKERS FRONT R L CENTER REAR RE[...]
Page 7
7 7 7 SPEAKERS CENTER/REAR VOLTAGE SELECTOR SPEAKERS FRONT AC OUTLET MAINS R L CENTER REAR REAR REAR SINGLE CENTER :8 Ω MIN./SPEAKER 6 Ω MIN./SPEAKER SEE OWNER'S MANUAL FOR CONNECTION. SEE OWNER'S MANUAL FOR CONNECTION. REAR :4 Ω MIN./SPEAKER REAR SINGLE :8 Ω MIN./SPEAKER RL L UNSWITCHED 100W MAX. AUDIO SIGNAL AUX TAPE • MD LD ?[...]
Page 8
Page 9
Page 10
Page 11
Page 12
E-4 FEA TURES The System ● 5 speaker Configuration Front L, R: 75W + 75W (6 Ω ) RMS Output Power , 10% THD, 1 kHz 65W + 65W (6 Ω ) RMS Output Power , 1% THD, 1 kHz Center : 20W (8 Ω ) RMS Output Power , 1% THD, 1 kHz Rear: 20W (8 Ω ) RMS Output Power , 1% THD, 1 kHz ● Adjustable Display Brightness ● 2 Microphone Jacks and Mic Mixing L[...]
Page 13
E-5 English NAMES OF CONTROLS AND INDICA TORS For amplifier/tuner (See figure 1 on page 3 3 at the beginning part of this manual.) 1 POWER Switch 2 PHONES Jack 3 Remote Control Sensor 4 USER Button 5 User Program MEMORY Button 6 DISPLAY Button 7 PRESET/TUNING/BAND Selector Button 8 MIC (Microphone) Jacks 9 A/B/C/D/E Button 0 MIC MIXING (Microphone [...]
Page 14
Page 15
Page 16
E-8 ANTENNA AM FM GND 75 Ω UNBAL. ANTENNA AM FM GND 75 Ω UNBAL. (1) (2) (3) (4) ANTENNA AM FM GND 75 Ω UNBAL. VCR MONITOR OUT ANTENNA AM FM GND 75 Ω UNBAL. NORMAL 50kHz 9kHz 100kHz FM AM PHANTOM CENTER MODE FREQUENCY STEP N OUT E O SIGNAL Antenna connection (1) Supplied FM antenna Connect the FM antenna wire to the corresponding terminal an[...]
Page 17
Page 18
E-10 If desired, you can adjust brightness of the display. 1 Press and hold the DISPLAY button for more than 2 seconds so that “DIMMER±0” appears on the display. 2 Holding the DISPLAY button pressed, turn the VOLUME control clockwise to increase or counterclockwise to decrease brightness. This adjustment can be made even though the power of th[...]
Page 19
E-11 English SPEAKER BALANCE ADJUSTMENT SPEAKERS CENTER/REAR VOLTAGE SELECTOR SPEAKERS FRONT AC OUTLET MAINS R L CENTER REAR REAR REAR SINGLE CENTER :8 Ω MIN./SPEAKER 6 Ω MIN./SPEAKER SEE OWNER'S MANUAL FOR CONNECTION. SEE OWNER'S MANUAL FOR CONNECTION. REAR :4 Ω MIN./SPEAKER REAR SINGLE :8 Ω MIN./SPEAKER RL L UNSWITCHED 100W MAX.[...]
Page 20
Page 21
Page 22
Page 23
Page 24
Page 25
Page 26
Page 27
Page 28
Page 29
Page 30
Page 31
Page 32
Page 33
Page 34
Page 35
Page 36
Page 37
Page 38
Page 39
Page 40
Page 41
Page 42
Page 43
Page 44
E-36 SPECIFICA TIONS As a part of policy of continuous improvement, YAMAHA reserves the right to make design and specification changes for product improvement without prior notice. The performance specification figures indicated are nominal values of production units. ■ Amplifier section Minimum RMS Output Power per Channel Front L, R 6 ohms, 1 k[...]