O que é a instrução?
Então, o que deve conter o manual perfeito?
Primeiro, o manual Desa 10BY150ECB deve conte:
- dados técnicos do dispositivo Desa 10BY150ECB
- nome do fabricante e ano de fabricação do dispositivo Desa 10BY150ECB
- instruções de utilização, regulação e manutenção do dispositivo Desa 10BY150ECB
Página 5
5 104001 OWNER’S MANUAL Figure 4 - Flame-Out Control Reset Button Extension Cord Wire Size Requirements Up to 30.5 meters (100 feet) long, use 1.0 mm 2 (16 A WG) conductor 30.6 to 61 meters (101 to 200 feet) long, use 1.5 mm 2 (14 A WG) conductor Push ON/OFF switch to ON and heater should start. If heater does not start, press flame-out control r[...]
Página 6
Página 7
Página 8
Página 9
Página 10
10 104001 POR T ABLE FORCED AIR HEA TER MODEL BY150ECB 150,000 Btu/Hr Power Plug 110V/50Hz Brown Blue Spark Plug On/Off Switch Flame-Out Control B B C D A Reset Button R 1 1a Blue Photocell Blue White White White White White Green/ Yellow Green/ Yellow Green/ Yellow Black Terminal Board Black Red Red Red Red Black Black Ignitor Solid State Relay Mo[...]