O que é a instrução?
Então, o que deve conter o manual perfeito?
Primeiro, o manual Desa BHDV37PC deve conte:
- dados técnicos do dispositivo Desa BHDV37PC
- nome do fabricante e ano de fabricação do dispositivo Desa BHDV37PC
- instruções de utilização, regulação e manutenção do dispositivo Desa BHDV37PC
Página 4
4 106517 DIRECT -VENT FIREPLACE (NA TURAL/ PROP ANE/LP) ® Fireplace size D x FW x RW 37" 18 1 / 2 " 37" 14" 41" 18 1 / 2 " 41" 18" PRE-INST ALLA TION PREP ARA TION LOCATION AND SPACE REQUIREMENTS Determine the safest and most efficient loca- tion for your Vanguard direct-vent fireplace. Make sure that rafter[...]
Página 5
5 106517 OWNER’S MANUAL 29" 13" 10 1 / 4 " 8 3 / 4 " 37" 41" 37 1 / 2 " 41 1 / 2 " 58" 9 1 / 4 " 41" Note : Where two numbers are given the top number is exclusive to the 37" Fireplace and the bottom number is exclusive to the 41" Fireplace Nailing T abs PRE-INST ALLA TION PREP ARA [...]
Página 6
6 106517 DIRECT -VENT FIREPLACE (NA TURAL/ PROP ANE/LP) ® Fixed Closed Openable Fixed Closed Openable V V V V V V V V X X V X G G J F B B K N H I A N E L D B M A C B V V A G G B TERMINA TION CAP AIR SUPPL Y INLET GAS METER RESTRICTED AREA (TERMINA TION PROHIBITED) A = clearance above grade, veranda, porch, deck, or balcony [*12 inches (305mm) mini[...]
Página 7
Página 8
Página 9
9 106517 OWNER’S MANUAL UP UP VENTING INST ALLA TION Continued (Framing Detail) 10" (254mm) 10" (254mm) 7 1 / 2 " (190mm) V ent Opening Combustible W all V ent Opening Noncombustible W all Figure 12 - Vent Opening Requirements Continued 3. Attach vent pipe assembly to the fire- place. Set fireplace in front of it’ s per - manent [...]
Página 10
10 106517 DIRECT -VENT FIREPLACE (NA TURAL/ PROP ANE/LP) ® VENTING INST ALLA TION Continued UP UP Horizontal V enting V ertical (V) Horizontal (H) 37" min. 10" max. Figure 16 - Horizontal Termination Con- figuration for Rigid Venting Figure 17 - Horizontal Termination Configuration for Rigid Venting Using One 90 ° Elbow Figure 18 - Hori[...]
Página 11
Página 12
Página 13
Página 14
Página 15
Página 16
Página 17
17 106517 OWNER’S MANUAL FIREPLACE INST ALLA TION Continued 8. Plug in blower power cord. a. If y our fir eplace system is installed as a freestanding unit with an ac- cessory mantel, determine whether the power cord will exit the left side or the right side of the firebox. In- stall one plastic bushing provided into the 1 1 / 2 " hole in th[...]
Página 18
Página 19
Página 20
Página 21
Página 22
Página 23
Página 24
Página 25
Página 26
Página 27
Página 28
Página 29
Página 30
Página 31
Página 32
Página 33
33 106517 OWNER’S MANUAL SPECIFICA TIONS BHDV37NC BHDV37PC BHDV41NC BHDV41PC 17,000/24,000 Btu/h 17,000/22,000 Btu/h 18,000/26,000 Btu/h 19,000/24,000 Btu/h Gas Type Natural Propane/LP Natural Propane/LP Ignition Piezo Piezo Piezo Piezo Manifold Pressure 3.5" w.c. 10.0" w.c. 3.5" w.c. 10.0" w.c. Minimum Inlet Supply Pressure 4[...]