O que é a instrução?
Então, o que deve conter o manual perfeito?
Primeiro, o manual Desa CHDV32NR deve conte:
- dados técnicos do dispositivo Desa CHDV32NR
- nome do fabricante e ano de fabricação do dispositivo Desa CHDV32NR
- instruções de utilização, regulação e manutenção do dispositivo Desa CHDV32NR
Página 5
Página 6
www .desatech.com 108661-01F 6 Fixed Closed O p en a b l e Fixed Closed Openable V V V V V V V V X X V X G G J F B B K N H I A N E L D B M A C B V V A G G B TERMINA TION CAP AIR SUPPL Y INLET GAS METER RESTRICTED AREA (TERMINA TION PROHIBITED) A = clearance above grade, veranda, porch, deck, or balcony [*12" (30.5 cm) minimum] B = clearance to[...]
Página 7
Página 8
Página 9
Página 10
www .desatech.com 108661-01F 10 V ertical (V) Required Horizontal (H) 32" 36" V ertical Pipe (32"/36") 40 1 / 2 " min. 43 1 / 4 " min. None 30" max. 51 1 / 2 " min. 54 1 / 4 " min. 1 ft. 48" max. 63 1 / 2 " min. 66 1 / 4 " min. 2 ft. 60" max. 75 1 / 2 " min. 78 1 / 4 " m[...]
Página 11
Página 12
Página 13
Página 14
Página 15
Página 16
Página 17
www .desatech.com 108661-01F 17 FIREPLA CE INST ALLA TION Continued For propane/LP connection only , the installer must supply an external regulator . The external regulator will reduce incoming gas pressure. Y ou must reduce incoming gas pressure to between 1 1" and 14" of water . If you do not reduce incoming gas pressure, replace re[...]
Página 18
Página 19
Página 20
www .desatech.com 108661-01F 20 FIREPLA CE INST ALLA TION Continued - ?[...]
Página 21
Página 22
Página 23
Página 24
Página 25
Página 26
Página 27
Página 28
Página 29
Página 30
www .desatech.com 108661-01F 30 SPECIFICA TIONS (V)T32N(R) (V)T36N(R) (V)T32P(R) (V)T36P(R) Btu 12,000/18,000 Btu/hr 18,000/26,000 Btu/hr 1 1,000/17,000 Btu/hr 17,000/24,000 Btu/hr Gas T ype Natural Natural Propane/LP Propane/LP Ignition Piezo Piezo Piezo Piezo Manifold Pressure 3.5" w .c. 3[...]
Página 31
www .desatech.com 108661-01F 31 A CCESSORIES Purchase these replace accessories from your local retailer . If they can not supply [...]