O que é a instrução?
Então, o que deve conter o manual perfeito?
Primeiro, o manual Electrolux E15IM60E deve conte:
- dados técnicos do dispositivo Electrolux E15IM60E
- nome do fabricante e ano de fabricação do dispositivo Electrolux E15IM60E
- instruções de utilização, regulação e manutenção do dispositivo Electrolux E15IM60E
Página 5
Página 6
7 Inst allation INST ALLA TION DIMENSIONS 14 - 15/16” (37.9) 24” (61) 21 - 3/4” (55.2) 34 - 1/8” (86.7) FULL RETRACT HEIGHT W A TER VA LV E W A TER OUTLET W A TER DRAIN 5” (12.7) Figure 1[...]
Página 7
Página 8
Página 9
Página 10
11 Site Prep aration PREP ARING THE SITE 1 Position the unit on a flat, level surface, capable of supporting the entire weight of the unit. Remember that the unit will be significantly heavier once it is fully loaded. 2 The surrounding air temperature must be at least 50°F (10°C) but must not exceed 1 10°F (43°C). 3 The unit must not be located[...]
Página 11
12 Site Prep aration 6 Install and connect the water supply line. See Connecting the W ater Supply for installation requirements. 7 Position the unit to allow free air flow through the front grille (see Figure 6 ). 8 Wipe out inside of unit with a damp cloth. NO NO NO NO NO TE TE TE TE TE The door of the unit may be mounted on either side of the ca[...]
Página 12
13 W ater Supply Connection CONNECTING THE WA TER SUPPL Y When connecting the water supply , follow these guidelines: • Review the local plumbing codes before you install the unit. • The water pressure should be between 20 and 120 psi. • Make certain a SHUT -OFF V AL VE is installed in the 1/4 inch water supply line. • Connect sufficient tu[...]
Página 13
Página 14
Página 15
Página 16
Página 17
Página 18
Página 19
Página 20
Página 21
21 S t art-up INITIAL ST ART -UP Once installation and leveling is complete, the unit is ready for initial start-up and operation. Y our unit is shipped in the OFF position, however , you may turn it ON/ OFF using the cycle selector switch located in the access panel above the grille (see Figure 26 ). 1 Plug the appliance cord into a 1 15V polarize[...]
Página 22
Página 23
Página 24
Página 25
Página 26
Página 27
Página 28
Página 29
Página 30
Página 31
Página 32
Página 33
33 W arranty Information ICE MAKER WARRANTY You r i ce make r is protec ted by t his w arr an ty WARRANTY PERI OD THROUGH OUR AUTHORIZED SE R VICERS, WE WI LL: THE CON S UMER WI LL BE RESP ONSIBL E FOR : FULL ON E -Y EAR WARRANTY One year from original purchase date. Pay all c osts for rep a iri n g or r ep l acing any pa rts of this ap pli anc e w[...]