O que é a instrução?
Então, o que deve conter o manual perfeito?
Primeiro, o manual Electrolux WT44BR208 deve conte:
- dados técnicos do dispositivo Electrolux WT44BR208
- nome do fabricante e ano de fabricação do dispositivo Electrolux WT44BR208
- instruções de utilização, regulação e manutenção do dispositivo Electrolux WT44BR208
Página 5
ENGLISH 7 A GENERAL INFORMA TION A1 Introduc tion This chapter describes the sym bols used (that mark and identify the type of w ar ning) and giv es the definitio ns of terms used in the manual, re sponsibilities and copyright. A2 Definitions Listed below are t he definition s of the ma in ter ms used in the Manu al. Carefully read them bef ore usi[...]
Página 6
Página 7
Página 8
Página 9
Página 10
12 C TECHNICAL D A T A C1 Main technical c haracteristics MODEL 44” (208V) 44” ( 240V) 66” (208V) 66” (240V) MAIN TECHNICAL DA T A P ower sup ply Elect ric Elect ric Elect ric Elect ric P ower supply voltage V 208 3PH 240 3PH 208 3PH 240 3PH F requency Hz 60 60 60 60 Max. pow er . absorbed wi th boiler ( rise 56 °C / 100 °F) kW 44.7 44.7 [...]
Página 11
Página 12
Página 13
Página 14
Página 15
ENGLISH 17 E6.1 Plumbing cir cuits Cold water connection ISO 228/1 DN 20 (G3/4” ). 4-15°C 39°F-59° F 150 - 700 kP a (21.7 - 101.5 PSI / 1.5 - 7 bar) at 0.07 gal/sec (0.3 l/sec). Hot water connection ISO 228/1 DN 20 (G3/4"). 150 - 700 kP a (21.7 - 101.5 PSI / 1.5 - 7 bar) at 0. 07 gal/sec (0.3 l/sec). The supply water temperature is rela t[...]
Página 16
18 Atmospheric plumbing circuit diagr am, dishwashers - 44” ( with boiler ) Atmospheric plumbing circ uit diagr am, dishwashers - 44” ( without boiler ) LEGEND A = Hot water inlet (related to boiler rise) B = Hot water inlet 80-140F (26-60°C) C = Hot water inlet min 194°F (90°C) D = Cold water inlet M2 = Rinse pump M4 = W ash pump M8 = Prewa[...]
Página 17
Página 18
20 Installation diag ram - rac k-type dishwasher , 44” left LEGEND A Hot water inlet G 3/4” B Cold water inlet G 3/4” C Drain outlet G 1 1/2“ I P ower supply en tr y Q Equipotential scre w S Pipe inlet f or detergents S1 Detergent probe arrangement[...]
Página 19
ENGLISH 21 Installation diag ram - r ac k-type dishwasher , 44” right LEGEND A Hot water inlet G 3/4” B Cold water i nlet G 3/4” C Drain outlet G 1 1/ 2“ I P ower supp ly entry Q Equipotential screw S Pipe inlet f or detergents S1 Detergent probe arr angement[...]
Página 20
22 Installation diag ram - rac k-type dishwasher , 66” left LEGEND A Hot water inlet G 3/4” B Cold water inlet G 3/4” C Drain outl et G 1 1/2“ I P ower supply entry Q Equipotential scre w S Pipe inlet f or detergents S1 Detergent probe arr angement[...]
Página 21
ENGLISH 23 Installation diag ram - r ac k-type dishwasher , 66” right LEGEND A Hot water inlet G 3/4” B Cold water inlet G 3/4” C Drain outlet G 1 1/2“ I P ower supply ent ry Q Equipotential scre w S Pipe inlet f or detergents S1 Detergent probe arrangement[...]
Página 22
24 Figure 9 Installat ion diagram - R ecommended tab le connection and fa brication[...]
Página 23
Página 24
Página 25
ENGLISH 27 E8.1.1 Deter gent concentration mea surement probe F or positionin g the detergent co ncentration meas ure- ment probe t here is a hole “S1 ” (Ø 0.86’ ’ - 22 mm) closed with a plug (Figure 11) in the w ash tank, as already indicated a lso in par . E6.2 “Installat ion dia- gr ams”. Figure 11 Hole f or deter gent probe E8.1.2 [...]
Página 26
Página 27
Página 28
Página 29
ENGLISH 31 F DESCRIPTION OF CONTR OL P ANEL The possib le control panel configur ations f or compact r ac k-type dishwa shers are as f ollows: Ta b l e 2 Control panel Described below are all the single ke ys and functions present in the v arious control panel models listed abov e. Some functions ar e shared by all mode ls of the range, whereas oth[...]