O que é a instrução?
Então, o que deve conter o manual perfeito?
Primeiro, o manual Graco 306981AD deve conte:
- dados técnicos do dispositivo Graco 306981AD
- nome do fabricante e ano de fabricação do dispositivo Graco 306981AD
- instruções de utilização, regulação e manutenção do dispositivo Graco 306981AD
Página 1
30:1 RA TIO PRESIDENT PUMPS 3600 psi (25 MPa, 248 bar) Maximum Fluid Working Pressure 120 psi (0.8 MPa, 8 bar) Maximum Air Input Pressure Part No. 221075, Series C 55 Gallon (200 Liter) Drum Size Part No. 243664, Series A Stubby Size Part No. 223586, Series B Stubby Size 15:1 RA TIO MONARK PUMPS 1500 psi (10.5 MPa, 105 bar) Maximum Fluid Working Pr[...]
Página 2
Página 3
306981 3 W ARNING SKIN INJECTION HAZARD Spray from the gun, hose leaks, or ruptured components can inject fluid into your body and cause extremely serious injury , including the need for amputation. Fluid splashed in the eyes or on the skin can also cause serious injury . Fluid injected into the skin might look like just a cut, but it is a seri[...]
Página 4
4 306981 W ARNING FIRE AND EXPLOSION HAZARD Improper grounding, poor ventilation, open flames or sparks can cause a hazardous condition and result in a fire or explosion and serious injury . Ground the equipment and the object being sprayed. Refer to Grounding on page 5. If there is any static sparking or you feel an electric shock while us[...]
Página 5
Página 6
Página 7
Página 8
8 306981 Notes[...]
Página 9
Página 10
Página 11
Página 12
Página 13
Página 14
Página 15
Página 16
37 14 7 12 4 3 13 15 02507 16 306981 Parts Model 221075, Series C 30:1 Ratio President Pump, 55 gal. (200 liter) Drum Size Ref. No. Part No. Description Qty . 3 101946 PIN, cotter; stainless steel; 0.12” (3.2 mm) x 1.5” (38 mm) 1 4 101566 NUT , lock; 3/8–16 3 7 156082 SEAL, o-ring; nitrile rubber 1 12 168220 ROD, tie; carbon steel; 20” [...]
Página 17
306981 17 Parts Model 243664, Series A Model 223586, Series B 30:1 Ratio President Pump, Stubby Size Ref. No. Part No. Description Qty . 3 101946 PIN, cotter; stainless steel; 0.12” (3.2 mm) x 1.5” (38 mm) 1 4 101566 NUT , lock; 3/8–16 3 7 156082 SEAL, o-ring; nitrile rubber 1 12 168221 ROD, tie; carbon steel; 4.5” (1 14 mm), shoulder-t[...]
Página 18
Página 19
306981 19 Parts Model 243663, Series A Model 223587, Series D Severe-Duty Displacement Pumps Ref. No. Part No. Description Qty . Ref. No. Part No. Description Qty . 17* 105444 BALL, piston; stainless steel; 0.31” (7.9 mm) dia. 1 18* see chart V -P ACKING 6 19* 164480 GASKET , flat; PTFE 1 20 24C500 SLEEVE, housing; stainless steel 1 22 186184[...]
Página 20
20 306981 T echnical Data Category Data Maximum fluid working pressure Models 221075, 223586, and 243664: 3600 psi (25 MPa, 248 bar) Model 239327: 1500 psi (10.5 MPa, 105 bar) Maximum air input pressure Models 221075, 223586, and 243664: 120 psi (0.8 MPa, 8 bar) Model 239327: 100 psi (0.7 MPa, 7 bar) Ratio Models 221075, 223586, and 243664: 30:1 Mo[...]
Página 21
Página 22
22 306981 Notes[...]
Página 23
306981 23 Dimensions Model 223586 Shown A B C Air Inlet President Pumps: 1/2 npt(f); Monark Pumps: 3/8 npt(f) 3/8 npt(f) Fluid Outlet 3/4 npt(m) Fluid Intake 02501 Pump Model ABC 223586 243664 30 in. (762 mm) 15 in. (381 mm) 15 in. (381 mm) 221075 47 in. (1 194 mm) 15 in. (381 mm) 32 in. (810 mm) 239327 28 in. (71 1 mm) 13 in. (330 mm) 15 in. (381 [...]