O que é a instrução?
Então, o que deve conter o manual perfeito?
Primeiro, o manual Philips 25PT2252 deve conte:
- dados técnicos do dispositivo Philips 25PT2252
- nome do fabricante e ano de fabricação do dispositivo Philips 25PT2252
- instruções de utilização, regulação e manutenção do dispositivo Philips 25PT2252
Página 5
Página 6
Página 7
Página 8
Página 9
Página 10
10 F UNCTIONS OF R EMO TE C ONTROL 3 Main Index Button In teletext mode, press button to r eturn to the main index page. 4 Fr ownie button Allows to delete stor ed personal pr eference channels in your P ersonal Prefer ence list. For detailed description of functions, refer to section on “P ersonal Zapping ”. 5 Smart Picture Button Press the Sm[...]
Página 11
11 F UNCTIONS OF TV C ONTROLS 3 INST ALL MENU – VOLUME + 7 CHANNEL 6 & Mains P ow er button Switch mains power on or off. é Standby light indicator Indicate red light when standb y mode is activated. “ Remote Sensor Acts as a sensor for activating the contr ols of the TV when remote contr ol handset is aimed at it. ‘ V olume + / – butt[...]
Página 12
Página 13
13 A UT OMA TIC T UNING OF C HANNELS Automatic tuning of channels allows y ou to store each pr ogramme automatically . Enter main menu. Pr ess button repeatedl y until Install is selected. Enter install menu. Select Auto Store . Start automatic tuning of channels. When tuning is completed, exit menu fr om screen. ¸ Main o ✔ Picture π Brightness[...]
Página 14
Página 15
Página 16
Página 17
17 F INE T UNING OF C HANNELS This featur e allows y ou to adjust picture r eception in areas of weak r eception. Enter main menu. Pr ess button repeatedly until Install is selected. Enter install menu. Pr ess button repeatedly until Manual Stor e is selected. Enter manual stor e menu. Pr ess button repeatedly until Fine T une is selected. Fine tun[...]
Página 18
Página 19
Página 20
Página 21
Página 22
22 A DUSTING THE TV S OUND The sound menu allows y ou to make adjustments to the sound. Displa y the main menu on scr een. Select Sound menu. Enter Sound menu. Select item. Adjust level or select desir ed setting. Exit menu fr om screen. Main o ✔ Picture π Brightness ■ Sound Colour ■ Features Contrast ■ Install Sharpness Colour Temp. More.[...]
Página 23
Página 24
Página 25
25 A CTIV A TING THE C HILD L OCK (A CCESS C ODE ) The Child Lock feature allo ws you to lock channels to pr event your childr en from watching programmes y ou deem undesirable . Note : Y ou can only ha ve access to the lock ed channels via the remote contr ol. K eep the remote contr ol out of reach so as to pre vent y our children from ha ving acc[...]
Página 26
26 A CTIV A TING THE C HILD L OCK (C HANGE C ODE ) Note : Y ou need to key the access code only once. Repeat Steps 1 to 8 as The Child Lock menu will in “A CTIV A TING THE now appear . Y ou can proceed C HILD L OCK to change code. (A CCESS C ODE )” Select Change Code . Enter change code mode . K ey in your pr eferred code (4-digit). K ey in the[...]
Página 27
27 A CTIV A TING THE C HILD L OCK (L OCK C HANNEL ) Repeat Steps 1 to 8 as The Child Lock menu will in “C HILD Lock (A CCESS now appear . Y ou can proceed C ODE )” to lock channel. Enter lock channel mode . Select the channel you want to lock. Activate blocking of channel. A ke ylock symbol will appear beside the channel number indicating that [...]
Página 28
28 A CTIV A TING THE C HILD L OCK (L OCK A LL ) Y ou can choose to lock all channels in the Lock All mode in the Child Lock menu. Repeat Steps 1 to 8 as The Child Lock menu will in “C HILD Lock (A CCESS now appear . Y ou can proceed C ODE )” to lock all channels. Select Lock All . Select the On option to lock all channels. Exit menu fr om scree[...]
Página 29
Página 30
Página 31
Página 32
Página 33
33 A UT OMA TIC P ICTURE B OOSTER If the transmission signal is weak, the Automatic Picture Booster built into the TV set will increase the signal le vel to pr ovide a good pictur e at all time . Y ou hav e a choice to turn on/off the featur e, depending on the signal conditions locally . Main o ✔ Picture π Brightness ■ Sound Colour ■ Featur[...]
Página 34
Página 35
Página 36
36 S PECIFICA TIONS 25PT2252 29PT2252 Picture tube scr een size 630 mm 705 mm Picture tube visible ar ea 600 mm 675 mm Audio Output : Speaker 2 x 5 W TV System NTSC M P AL B/G P AL B/H (only for certain versions) P AL D/K P AL I SECAM B/G SECAM D/K SECAM K1 Pla yback System NTSC 3.58, NTSC 4.43, P AL 60 Set Dimensions : Width 670 mm 778 mm Depth 52[...]