O que é a instrução?
Então, o que deve conter o manual perfeito?
Primeiro, o manual Sharp CDPC3500 deve conte:
- dados técnicos do dispositivo Sharp CDPC3500
- nome do fabricante e ano de fabricação do dispositivo Sharp CDPC3500
- instruções de utilização, regulação e manutenção do dispositivo Sharp CDPC3500
Página 4
<P=003> PRECAUTIONS ■ General ● Please make sure that the unit is positioned in a well ven- tilated area and that there is at least 4" (10 cm) of free space along the sides and back. There must also be a minimum of 8" (20 cm) of free space on the top of the unit. ● Do not use oil, solvents, gasoline, paint thinners or insec- t[...]
Página 5
Página 6
Página 7
Página 8
Página 9
<P=003> (Continued) Installation of the rear speakers: If possible, mount the rear speakers on the wall. lnstall them 23" - 35" (60 - 90 cm) above the height of your ears when seated, if possible. ■ To mount the rear speakers on the wall The design of the rear speakers allows them to be hung on the wall. Be sure to use the type an[...]
Página 10
Página 11
Página 12
Página 13
Página 14
<P=004> COMP ACT DISC OPERA TION ■ CD playback 1 Press the ON/STAND-BY button to turn the power on. 2 Press the CD button. 3 Press the OPEN/CLOSE button to open the disc tray. 4 Place the CD(s) on the disc tray, label side up. ● CDs can be placed on any open position on the disc tray. ● Be sure to place 3" (8 cm) CD(s) in the middl[...]
Página 15
Página 16
HK <P=001> (Continued) ■ APMS (Automatic Programmable Music Selector) You can playback the tracks on the CDs in the disc 1 - 3 positions in any order desired. By specifying the disc numbers from 1 to 3, and the track numbers from 1 to 99, you can choose up to 32 selections for playback in the order you like. 1 When in th e st op mode , u se[...]
Página 17
Página 18
Página 19
Página 20
Página 21
Página 22
<P=003> (Continued) ■ Headphones ● Before plugging in or unplugging the headphones, make sure the volume level is reduced. ● Be sure your headphones have a 1/8" (3.5 mm) diameter plug and are between 16 ohms and 50 ohms impedance. The recommended impedance is 32 ohms. ● When headphones are connected, the speakers are discon- nect[...]