Seagate ST93015A инструкция обслуживания
- Просмотреть online или скачать инструкцию
- 48 страниц
- 0.45 mb
Идти на страницу of
Похожие руководства по эксплуатации
Computer Drive
Seagate ST3450056SS (FDE)
90 страниц 1.17 mb -
Computer Drive
Seagate ST34501WC
56 страниц 0.39 mb -
Seagate ST1000NM0063
Seagate ST31000322CS
Seagate ST905003N1A1ASRK
Seagate ST9160301AS
Seagate ST3541A
Seagate ST310005N1A1ASRK
Хорошее руководство по эксплуатации
Что такое руководство?
Из чего должно состоять идеальное руководство по эксплуатации?
- знаки безопасности и сертификаты, подтверждающие соответствие стандартам
Почему мы не читаем инструкций?
Почему стоит читать инструкции?
Содержание руководства
Страница 1
Momentus 42 ST94019A ST93015A ST92014A[...]
Страница 2
[...]
Страница 3
Страница 4
Страница 5
Revision st atus summary sheet Revision Date Sheet s Affected Rev . A 05/03/2 004 All.[...]
Страница 6
[...]
Страница 7
Страница 8
vi Momentus 42 Product Manual, Rev . A[...]
Страница 9
Moment us 42 Produ ct Manual , Rev. A vii List of Figures Figure 1. Momentus 42 disc dr ive . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 Figure 2. Typical 5V startup and operatio n current pro file . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 9 Figure 3. Jum[...]
Страница 10
viii Momentus 42 Produ ct Manual, Rev . A[...]
Страница 11
Страница 12
2 Momentus 42 P roduct Man ual, Rev. A[...]
Страница 13
Moment us 42 Produ ct Manual , Rev. A 3 2.0 Drive speci fications Unless ot herwise noted , all specifi cations are measured und er ambien t conditions, at 25°C, and nomi nal power. F or conv enience, th e phras es the drive and this dri ve are us ed thr oughout th is manu al to in dicate ST94019 A, ST93 015A, and ST92014A m odel d rives. 2.1 S pe[...]
Страница 14
Страница 15
Страница 16
6 Momentus 42 P roduct Man ual, Rev. A 2.5 Recording and interf ace technology 2.6 Physical char acteristics T echnology S pecification Interface Paralle l A T A Recordi ng method RLL 0,1 1 Recordi ng density BPI (bits/ inch max ) 642,000 (ST9 4019A and ST92014A) 577,000 (ST9 3015A) T rack dens ity TPI (trac ks/inch m ax) 100,780 Areal dens ity (Mb[...]
Страница 17
Страница 18
8 Momentus 42 P roduct Man ual, Rev. A 2.9 Power specificat ions The driv e receives DC power (+5V ) through t he interface connect or . 2.9.1 Power consumption Power r equirements for the drives ar e listed in the table on page 8. T yp ical power m easurements ar e based on an aver age of drive s tested, und er nomin al condi tions, usin g 5.0V in[...]
Страница 19
Moment us 42 Produ ct Manual , Rev. A 9 2.9.1.1 T ypical cu rrent prof ile Figure 2. T ypical 5V st artup and operation curre nt profile 2.9.2 Conducted noise Input noise ri ppl e is mea su re d at the ho st sy stem powe r supply acr o ss an equ iv al ent 15 -ohm r es isti ve load on the +5 volt li ne. Using 5-vol t power , the dr ive is expecte d [...]
Страница 20
Страница 21
Страница 22
Страница 23
Страница 24
Страница 25
Страница 26
16 Momentus 42 Product Manual, Rev . A[...]
Страница 27
Страница 28
Страница 29
Moment us 42 Produ ct Manual , Rev. A 19 4.0 A T A inter face These drives use t he indus try-standard A T A task file inte rface that sup ports 16-bit d ata transfers . It suppo rts A T A programm ed inpu t/output (PIO) m odes 0– 4; multi word DM A mode s 0–2, an d Ultra DMA modes 0–5. Th e drive a lso supports the use of the IORDY signa l t[...]
Страница 30
Страница 31
Страница 32
Страница 33
Страница 34
24 Momentus 42 Product Manual, Rev . A 129– 159 Seagate-res erved xxxx H 160– 254 A T A-res erved 00 00 H 255 Inte gri ty word xxA5 H Note. See the b it descriptio ns below for words 63, 88, 93 and 94 of the Identif y Drive dat a. Description (if bit is set to 1) Bit W ord 63 0 Mult iword DMA mo de 0 is s upport ed. 1 Mult iword DMA mo de 1 is [...]
Страница 35
Страница 36
Страница 37
Страница 38
Страница 39
Страница 40
30 Momentus 42 Product Manual, Rev . A European Support Services For pres ales and te chnical support in Europe, dial the toll-free num ber for your spec ific lo cation. If your loca tion is not listed h ere, dia l our pr esales and technic al suppor t call ce nter at +1- 405-32 4-4714 from 8:00 A . M . t o 11 : 4 5 A . M . and 1:00 P . M . t o 5:0[...]
Страница 41
Moment us 42 Produ ct Manual , Rev. A 31 Asia/Pac ific Support S ervices For Asia/ Pacific presales an d technical s upport, dia l the toll-fre e number for yo ur specific location . The Asia/ Pacific toll-free n umbers are av ailable from 6:00 A . M . to 10: 45 A . M . and 12:00 P . M . to 6:00 P . M . (A ustralian Eas t- ern time) Mond ay through[...]
Страница 42
32 Momentus 42 Product Manual, Rev . A[...]
Страница 43
Moment us 42 Produ ct Manual , Rev. A 33 Inde x Numerics 3D De fens e Syste m 1 A acousti cs 13 Active mode 10 adio fre quency (RF ) 13 agency c ertificat ion (re gulatory) 14 altitude 11 ambi ent co ndit ions 3 ambi ent temp eratu re 7 , 11 areal de nsity 1 , 6 ATA in terface 19 ATA-sta ndard co mmands 2 0 Austral ian C-T ick 15 autodet ection 1 a[...]