Epson RTC-72423 manuel d'utilisation
- Voir en ligne ou télécharger le manuel d’utilisation
- 25 pages
- 0.2 mb
Aller à la page of
Les manuels d’utilisation similaires
Clock
Epson RX-8581SA
32 pages 0.38 mb -
Clock
Epson RTC-72421 B
25 pages 0.2 mb -
Epson RTC-4543SA
16 pages 0.15 mb -
Epson RX-8801SA/JE
34 pages 0.51 mb -
Epson RX-8581NB
32 pages 0.38 mb -
Epson RTC-72421 A
25 pages 0.2 mb -
Epson RX-8564LC
39 pages 0.38 mb -
Epson RTC-72423 A
Un bon manuel d’utilisation
Qu'est ce que le manuel d’utilisation?
Donc, ce qui devrait contenir le manuel parfait?
Tout d'abord, le manuel d’utilisation Epson RTC-72423 devrait contenir:
- informations sur les caractéristiques techniques du dispositif Epson RTC-72423
- nom du fabricant et année de fabrication Epson RTC-72423
- instructions d'utilisation, de réglage et d’entretien de l'équipement Epson RTC-72423
- signes de sécurité et attestations confirmant la conformité avec les normes pertinentes
Pourquoi nous ne lisons pas les manuels d’utilisation?
Pourquoi lire le manuel d’utilisation?
Table des matières du manuel d’utilisation
Page 1
M Q 162-0 3 Application Manua l Real Time Clock Module RTC-72421/72423 Model Product Number R T C - 72421 A Q4272421 x 000100 R T C - 72421 B Q4272421 x 000200 R T C - 72423 A Q4272423 x 000600 R T C - 72423 Q4272423 x 000700[...]
Page 2
Page 3
Page 4
RTC - 72421 / 72423 Page - 1 MQ - 162 - 03 4-BIT PARALLEL INTERFACE REAL TIME CLOCK MODULE RTC - 72421 / 72423 • Built-in crystal unit removes need for adjustment and reduces installation costs • M icroprocessor bus compatible ( tW W, t RD = 120 ns ) • Use of C-M OS IC enables low current consumption ( 5 µ A Max ., at V DD = 2.0 V ) • Comp[...]
Page 5
RTC - 72421 / 72423 Page - 2 MQ - 162 - 03 Terminal connections RTC-72421 RTC-72423 1 2 3 4 5 6 7 8 9 18 17 16 15 14 13 12 10 11 STD.P CS 0 ALE A 0 A 1 A 2 A 3 RD GND V DD () V DD ( V DD ) CS 1 D 0 1 2 3 WR D D D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 24 23 22 21 20 19 18 17 16 15 13 14 STD.P CS 0 ALE A 0 A 1 A 2 A 3 RD GND N.C. N.C. N.C. V DD () N.C. CS 1[...]
Page 6
Page 7
RTC - 72421 / 72423 Page - 4 MQ - 162 - 03 Characteristics 1. Abso lute ma ximu m ratings Item Sy mbol Condition Specificat ion Unit Supply volt age V DD Ta=+25 ° C − 0.3 to 7.0 V Input volt age V I Ta=+25 ° C GND − 0.3 t o V DD +0.3 V Output volt age V O Ta=+25 ° C GND − 0.3 t o V DD +0.3 V RTC-72421 − 55 to +85 ° C Storage tem per[...]
Page 8
RTC - 72421 / 72423 Page - 5 MQ - 162 - 03 Switching characteristics (AC characteristics) 1. W hen ALE is used W rite mode ( V DD =5 V ± 0.5 V, RTC-72421;Ta= − 10 ° C to +70 ° C, RTC-72423;Ta= − 40 ° C to +85 ° C ) Item Symbol Condition Min. Max. Unit CS1 set -up t i m e t SU (CS1) 1000 Address s et-up time bef ore A LE t SU (A -ALE) 5[...]
Page 9
RTC - 72421 / 72423 Page - 6 MQ - 162 - 03 2. W hen ALE is f ix ed at V DD W rite mode ( V DD =5 V ± 0.5 V, RTC-72421;Ta= − 10 ° C to +70 ° C, RTC-72423;Ta= − 40 ° C to +85 ° C ) Item Symbol Condition Min. Max. Unit CS1 set -up t i m e t SU (CS1) 1000 CS1 hold tim e th(CS1) 1000 Address s et-up time bef ore write t SU (A-W ) 50 Address hol[...]
Page 10
Page 11
Page 12
Page 13
Page 14
Page 15
Page 16
RTC - 72421 / 72423 Page - 13 MQ - 162 - 03 4. CF reg ister (control reg ister F) (1) RESET bi t (D0) W riting 1 to the RESET bit clears the s ub-second bits of t he internal counter down to the 1/256-seconds counter. The reset continues f or as long as the RESET bit is 1. End the reset by writing 0 to the RESET bit. If the level of the CS 1 pin go[...]
Page 17
Page 18
Page 19
Page 20
RTC - 72421 / 72423 Page - 17 MQ - 162 - 03 4. Using t he CS 1 pin The RTC-72421/RTC-72423 has 2 c hip-select si gnal system s: CS 0 and CS1. Us e CS 0 as chip-sel ect for ordinary bus acces s. CS 1 is not onl y us ed for CPU bus cont rol , it also has t he m ain funct i on of s w itchi ng bet w een standby m ode and operating mode. (1) Functions P[...]