Che cosa è il manuale d’uso?
Quindi cosa dovrebbe contenere il manuale perfetto?
Innanzitutto, il manuale d’uso Fujitsu P50XCA10 dovrebbe contenere:
- informazioni sui dati tecnici del dispositivo Fujitsu P50XCA10
- nome del fabbricante e anno di fabbricazione Fujitsu P50XCA10
- istruzioni per l'uso, la regolazione e la manutenzione delle attrezzature Fujitsu P50XCA10
Pagina 2
Pagina 3
Pagina 4
E-4 FEA TURES This display uses a plasma display panel and is only 8.5 cm (42 ” ) /9.8 cm (50 ” ) deep. With its high picture quality and performance, it is perfectly suited for multimedia applications. V ariety of input signals • RGB input is compatible with mD-sub terminals and BNC terminals. • The display has an RGB input terminal to rec[...]
Pagina 5
E-5 English ACCESSORIES HANDY TIPS • V iewing the screen constantly for extended per iods can strain your eyes. Be sure to stay at a proper distance (at least 1.5 m or 5 feet (42 ” )/ 1.9 m or 6.3 feet (50 ” )) from the screen and to look occasionally a wa y while wor king. • Hav e the display inspected and cleaned by your dealer at regular[...]
Pagina 6
Pagina 7
E-7 PAR T NAMES AND FUNCTIONS Front (both 42" and 50") 1 Power indicator lamp This lamp shows the state of the po wer supply . Lit (red): Power OFF (stand-b y) Lit (green): Pow er ON Lit (orange): Power sa ving (DPMS: Power saving function) mode ON Flashing (red): Malfunction (Flashes differentl y depending on the type of malfunction. See[...]
Pagina 8
Pagina 9
Pagina 10
E-10 Description of Input T erminals Pin No. Input signal Pin No. Input signal 1 Red 9 — 2 Green 10 Ground 3 Blue 11 — 4— 1 2 — 5 Ground 13 Horizontal synchronization 6 Ground 14 V ertical synchronization 7 Ground 15 — 8 Ground Frame Ground RGB1 terminal (RGB1 INPUT/mD-sub) Pin No. Signal 1 DCD (Data Carrier Detect) 2 RD (Received Data) 3[...]
Pagina 11
E-11 1 Power ON button [POWER ON] ➝ (See P . E-16.) 2 Power OFF button [POWER OFF] ➝ (See P . E-16.) 3 RGB input mode selector button [RGB] ➝ (See P . E-17.) 4 V ideo input mode selector button [VIDEO] ➝ (See P . E-17.) 5 Wide screen selector button [WIDE] ➝ (See P . E-18 – E-19.) 6 Menu button [MENU] ➝ (See P . E-20 – E-34.) Use th[...]