What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Multiquip DCA125USI should contain:
- informations concerning technical data of Multiquip DCA125USI
- name of the manufacturer and a year of construction of the Multiquip DCA125USI item
- rules of operation, control and maintenance of the Multiquip DCA125USI item
Page 1
DCA125USI Ultra-Silent Series WhisperW att TM 125 Prime Rating: 100 kW (125 kV A) Standb y Rating: 110 kW (137 kV A) 60 Her tz Standard Features ■ Heavy duty , 4-cycl e , direct injection, turbocharged, air to air intercooled diesel engine provides maximum reliability . ■ Brushless alternator reduces service and maintenance requirements and mee[...]
Page 2
DCA125USI Ultra-Silent Series Specifications Cooling System F an Load 4.4 hp (3.3 kW) Coolant C apacity ( with radiator ) 5.2 gal ( 19.7 L) Coolant F low Rate ( per minute) 48 gal ( 180 L) Heat Rej ection to C oolant (p er minute) 3500 B tu (3.7 MJ) Heat Rej ection from Engine ( per minute) 1040 B tu (1.1 MJ) Maximum Coo lant Friction He ad 6.5 psi[...]