What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Philips 47PFL7403D/79 should contain:
- informations concerning technical data of Philips 47PFL7403D/79
- name of the manufacturer and a year of construction of the Philips 47PFL7403D/79 item
- rules of operation, control and maintenance of the Philips 47PFL7403D/79 item
Page 1
Philips 7400 series LCD TV with Pixel Plus 3 HD 47" integrated digital 47PFL7403D Be part of the action. Experience brilliant pe rformance with a br eathtaking full HD 10 80p, 100Hz display. Combined with a powerful Pi xel Plus 3HD engine, HD Nat ural Motion and exciting invisible sound, this Flat TV ensures you're always part of the acti[...]
Page 2
47PFL7403D/79 Highlights LCD TV with Pixel Plus 3 HD 47" integrated digital Pixel Plus 3 HD Pixel Plus 3 HD offers the unique combination o f ultimate sharpness, natural detail, vivid colors and smoot h natural motion on all qualities of HD, standard TV signals and multimedia content, for high definition display s. Each pixel of the incoming p[...]
Page 3
47PFL7403D/79 Specifications LCD TV with Pixel Plus 3 HD 47" integrated digital Picture/Display • Aspect ratio: Widescreen • Brightness: 500 cd/m² • Dynamic screen contrast: 30.000:1 • Response time (typical): 3 (BEW eq uiv.) ms • Viewing angle: 176º (H) / 176º (V) • Diagonal screen size: 47 inch / 119 cm • Display screen type[...]