O que é a instrução?
Então, o que deve conter o manual perfeito?
Primeiro, o manual Desa VSGF36PTA deve conte:
- dados técnicos do dispositivo Desa VSGF36PTA
- nome do fabricante e ano de fabricação do dispositivo Desa VSGF36PTA
- instruções de utilização, regulação e manutenção do dispositivo Desa VSGF36PTA
Página 2
www .desatech.com 1 16746-01A 2 W ARNING: Improper installation, adjustment, altera- tion, service or maintenance can cause injury or prop- erty damage. Refer to this manual for correct installation and operational procedures. For assistance or addi- tional information consult a qualified installer , service agency or the gas supplier . W ARNING: [...]
Página 3
Página 4
Página 5
Página 6
Página 7
Página 8
Página 9
www .desatech.com 1 16746-01A 9 VENTILA TION AIR V entilation Air From Inside Building This fresh air would come from an adjoining un - confined space. When ventilating to an adjoining unconfined space, you must provide two perma- nent openings: one within 12" of the ceiling and one within 12" of the floor on the wall connecting the tw[...]
Página 10
Página 11
Página 12
www .desatech.com 1 16746-01A 12 Rough Opening Dimensions for Built-in Installation Front Width (Inside to Depth Model Inside) Height (Minimum) 36" 41 1 / 2 " 40 1 / 2 " 20 3 / 4 " 1. Fr am e in rou gh op en in g. The fire box fra mi ng sh oul d be co nst ruc ted of 2 x 4 lu mb er or hea vie r. Us e di me nsi ons in Tab le 1 an[...]