Bertazzoni F30 PRO XT инструкция обслуживания
- Просмотреть online или скачать инструкцию
- 46 страниц
- N/A
Идти на страницу of
Похожие руководства по эксплуатации
Oven
Bertazzoni F30PROX
46 страниц 2.72 mb -
Oven
Bertazzoni F60 PRO XA/12
48 страниц -
Bertazzoni F45 CON VAP X
64 страниц -
Bertazzoni F60 PRO XT/12
71 страниц -
Bertazzoni M93V
16 страниц 0.49 mb -
Bertazzoni F30PROXE
Bertazzoni FD30CON
Bertazzoni F45 PRO VAP X
64 страниц
Хорошее руководство по эксплуатации
Что такое руководство?
Из чего должно состоять идеальное руководство по эксплуатации?
- знаки безопасности и сертификаты, подтверждающие соответствие стандартам
Почему мы не читаем инструкций?
Почему стоит читать инструкции?
Содержание руководства
Страница 1
INSTALLATION, USE & CARE MANUAL 30” BUILT ‐ IN OVEN F30CONXE (F7..PQC1XE.UA) F30CONXT (F7..PKC1XE.UA) F30PROX (F7..PAZ1XE.UA) F30PROXE (F7..PAU1XE.UA) F30PROXT (F7..PHU1XE.UA) 310461[...]
Страница 2
Страница 3
Страница 4
Страница 5
Страница 6
Страница 7
Страница 8
8 consistency of the food, and recipe. Germs pr esent in the food are killed off only at a sufficiently high temperature (> 158 F / 70C) and after a sufficiently long time (10 minutes or longer). Select a longer co oking time if you are unsure whether the food is thoroughly heated. To ensure temperatu re is distributed evenly, stir food before s[...]
Страница 9
9 PRODUCT SPECIFICATION PROFESSIONAL SERIES O VENS (PRO MODELS) Electrical requirements 120/240V - 5500W (24 A max) or 120/208V – 4400W (21 A max). Upper heating element 3400W Lower heating element 2100W Convection heating elements 2 x 1650W[...]
Страница 10
10 PRODUCT SPECIFICATION DESIGN SERIES OVEN S (CON MODELS) Electrical requirements 120/240V - 5500W (24 A max) or 120/208V – 4400W (21 A max). Upper heating element 3400W Lower heating element 2100W Convection heating elements 2 x 1650W[...]
Страница 11
Страница 12
12 WIRING DIAGRAM Models: F 3 0 P R O X - F 3 0 P R O X E - F 3 0 P R O X T[...]
Страница 13
13 WIRING DIAGRAM Models: F 3 0 C O N X E - F 3 0 C O N X T[...]
Страница 14
Страница 15
Страница 16
Страница 17
Страница 18
Страница 19
Страница 20
Страница 21
Страница 22
Страница 23
Страница 24
Страница 25
Страница 26
Страница 27
27 COOKING MODES GUIDE MODE DETAILS USE FOR / TIPS BA KE Bake and broil elements ON Convection OFF Temperature 100F - 500F Use lower 2 shelf levels. Soufflés Meringues Angel food cakes Cream puffs Cookies Cakes Cheesecakes, Pies Quiches Baked potatoes CONVECTION BAKE Bake element ON at full power Broil element ON at moderate po w er Convection fan[...]
Страница 28
Страница 29
29 TIPS FOR BEST RESULTS - BAKING CHECK PACKAGE DIRE CTIONS FOOD PAN SIZE TEMPERATURE COOKING TIME (minutes) LEVEL Cookies 12”x15” Cookie Sheet 370° 8 to 12 2..5 Layer Cakes 8”or 9”Rou nd 350° 25 to 35 2..5 Sheet Cakes 9”x13” Pan 350° 30 to 40 2..5 Bunt Cakes 12 Cup 320° 60 to 75 2..5 Brownies, Bar Cookies 9"x9" Pan 320° [...]
Страница 30
Страница 31
Страница 32
Страница 33
Страница 34
Страница 35
Страница 36
36 SABBATH MODE This special program is designed for religious observance s. START Activate the oven by touching any control area for 2 secon ds. Start programming with Select WARMING with or with right knob and confirm Select S.M. with and confirm The oven will turn on and pre-heat until the temperature of 200F i s reached. Then, the temperature w[...]