What is an instruction?
What should a perfect user manual contain?
First and foremost, an user manual of Multiquip BDW180MC should contain:
- informations concerning technical data of Multiquip BDW180MC
- name of the manufacturer and a year of construction of the Multiquip BDW180MC item
- rules of operation, control and maintenance of the Multiquip BDW180MC item
Page 1
www .multiquip.com Gener ators and W elders Depe ndable jobsite powe r[...]
Page 2
Por table Gener ators Heavy-duty pipe frame 100% copper windings Honda or Robin engines with low-oil shutdo wn Steel fuel tanks with sight gauge Brushless design Full-featured control panel Circuit breaker Shock mounts Full power s witch (3.6kW and 6kW models) Idle control Features a vailab le on all models except where noted. Built-in lifting bail[...]
Page 3
Page 4
Page 5
High Cycle Gener ator Simultaneously pr oduces both 60 and 180 Hz power The only c hoice for dual-use portable power . Simultaneously produces standard 60 Hz po wer and 180 Hz pow er for “high-cycle” concrete vibrators . No other high-cycle generator is this v ersatile. ■ Rugged control panel withstands rough handling ■ P ower s up to three[...]
Page 6
Page 7
Por table W elder Specificat ions Match the letter codes in the specification table to the receptacles belo w . RECEPT ABLE IDENTIFICA TION CHART A — NEMA 5-20R 125V duple x 20A w/GFCI B — NEMA L5-20R 125V 20A twist lock C — NEMA L5-30R 125V 30A twist lock D — NEMA L6-20R 250V 20A twist lock E — NEMA L6-30R 250V 30A twist lock F — NEM[...]